Novinky

5 x keď alebo ako byť o krok vpred pred útokmi

Myslíte si, že vám k ochrane dát stačí antivírus? Naozaj sa nebojíte, že o svoje dáta môžete prísť? Dnes by mal každý vedieť o hrozbách, ktoré sú spojené s používaním internetu. Či už sa to týka vás, vašich zamestnancov alebo rodinných členov. Pretože sofistikovanosť hrozieb sa zvyšuje.

I. Keď ľudský faktor zlyhá

 „Spoločnosť, kde som predtým pracovala sa skladala z viacerých oddelení. Úplný základ tvorili moji už bývalý kolegovia z call centra. Denne toto oddelenie prijalo viac ako 500 emailov. Cez objednávky, po cenové ponuky alebo podklady k preprave. Väčšina týchto emailov obsahovala prílohy. Pamätám si, keď nám prišiel email s infikovaným súborom. Vtedy sme mali šťastie. Vírus mal len kolega, ktorý prílohu otvoril. Dnes existujú ransomwary ako WannaCry označovaný aj ako Ransomworm – stačí, aby jeden človek súbor otvoril a vírus majú všetci.“ spomína Naďa Bogdányi z marketingového oddelenia z Veracomp Slovakia.

 

 

II. Keď veľa krát ani len netušíte

Základom by malo byť vzdelávanie vašich zamestnancov. Máme k tomu aj jednoduchý príklad - finálne budú vaši zamestnanci vedieť, čo môže vírus spôsobiť. Ak by nevedeli začnú bezhlavo klikať na každé tlačidlo na obrazovke. Vaša spoločnosť tak môže prísť o svoje dáta. Spomalí vám to prevádzku. Už nebudete mať toľko objednávok ako kedysi. Váš systém vám nebude k dispozícii. A preto – zvyšujte povedomie o hrozbách.

 

III. Keď sa email tvári, že je od vášho známeho

Poznáme to všetci. Každý z nás nakupuje v eshopoch. Tovar vám donesie kuriér. „Pamätám si prípad, keď nám zákazníci telefonovali, že majú uhradiť clo za tovar, ktoré už hradili“ spomína Naďa. Takáto situácia sa stáva veľakrát. Všetko vyzerá presvedčivo – meno aj adresa odosielateľa či obsah. Musíte byť obozretní. Ak by ste takúto výzvu na úhradu akceptovali bez preverenia, vaše peniaze by boli nenávratne preč.

 

IV. Keď to nejde po dobrom, pôjde to po zlom

Prípad s dvojitou úhradou je v podstate slabá káva. Horšie je, keď otvoríte prílohu emailu, ktorá je infikovaná. Ak vaše zariadenie nie je dobre zabezpečené môže to spôsobiť stratu vašich dát. A potencionálna katastrofa, ktorá obmedzí chod vašej spoločnosti je na svete. A keby toho bolo málo - za návrat vašich dát budete vydieraní. Neplaťte výkupné a zabezpečte sa skôr ako k strate dôjde.

 

V. Keď neviete, že antivírusy nestačia

Možno si myslíte, že ako povinná výbava vašej spoločnosti pred útokmi sú antivírusy postačujúce. Nemusíte sa hanbiť. Mnohí slovenskí podnikatelia šetria práve na bezpečnosti ich siete. Prečítajte si naše tipy ako byť pred útokmi o krok vpred. A samozrejme máme pre vás aj riešenia, ktoré nájdete v našej infografike. A nezabúdajte – investícia do bezpečnosti siete sa vždy vyplatí.

 

 

 

 

Veracomp Vás má rád

A preto si nenechajte ujsť vychytávky,
ktoré pre vás pripravujeme každý mesiac.

Ďalšie články

RSS

Naši partneri o nás