Novinky

Spoliehať sa na bežný antivírus nestačí!   

Vaše citlivé dáta môžu byť nenávratne preč. Byť správne zabezpečený pred kybernetickými útokmi by mala byť samozrejmosť. Stále to však nie je. Ako byť pred útokmi o krok vpred sa dočítate v rozhovore s Lukášom Zemanom a Karolom Marešom zo spoločnosti Veracomp Slovakia. Distribútora IT produktov s pridanou hodnotou. 

Lukáš, na Slovensku ste boli prvým zamestnancom Veracompu, môžete nám ho predstaviť? 

Lukáš: Áno, samozrejme. Sme VAD distribútor IT produktov. Zastupujeme 5 rôznych okruhov, ktoré distribuujeme. Sú to bezpečnosť IT, siete a infraštruktúra, open source, dátové centrá, mobilita a telekomunikácie. Distribuujeme tak viac ako 15 rôznych výrobcov. Máme silné medzinárodné zázemie – sme členom Veracomp Group. Tvorí ju viac ako 16 krajín strednej a východnej Európy. Na korporátnu spoločnosť sa však nehráme. Budujeme veľkú spoločnosť s kultúrou malej. (úsmev) 

 

Poďme bližšie k bezpečnosti IT, je to oblasť, ktorú obaja vo Veracompe zastupujete?

Lukáš: Presne tak. Ja zastupujem lídra v tejto oblasti – Fortinet. Fortinet ma široké portfólio produktov. Ponuka začína pri spoľahlivých firewalloch FortiGate. Ten by mal tvoriť úplný základ zabezpečenia siete. Na jeho online mape útokov môžete každú sekundu pozorovať ako produkty od Fortinetu odolávajú útokom. Na rozpoznanie nových útokov slúži technológia FortiSandbox. Toto sú len základné produkty. Portfólio výrobcu tvoria napríklad WiFi riešenia, produkty do infraštruktúry ako FortiSwitche a iné. 

Karol: Pre bezpečnosť a spoľahlivosť IT infraštruktúry bol vyvinutý aj LOGmanager. Je to česká technológia spoločnosti Sirwisa. Zbiera a vyhodnocuje logy zo všetkých dôležitých zariadení, systémov, databáz a aj aplikácií. 

 

Čo sú logy? 

Karol: Logy sú akoby stavy zariadenia a procesov, ktoré sú na zariadení spustené. Viete monitorovať jeho správanie. LOGmanager ich analyzuje a vyhodnocuje. Obrovskou výhodou je, že ich dlhodobo archivuje. Tým napĺňa aj jedno z mnoho kritérií blížiaceho sa nariadenia EÚ GDPR alebo zákona o kybernetickej bezpečnosti. Celý tento systém je jednoduchý na správu. V porovnaní s inými technológiami v tejto oblasti je aj omnoho ekonomickejší. A hlavne prehľadný. A s dokumentáciou a podporou aj v českom jazyku. 

 

Dopočuli sme sa, že máte v portfóliu aj Huawei. Je to dosť silný hráč zo spomínanej oblasti. Prečo by mal našich čitateľov zaujímať? 

Karol: Máte pravdu, Huawei je extrémne rýchlo rastúca spoločnosť. V rebríčku Fortune 500 každoročne rastie v priemere o 60 čísiel. Dnes sa nachádza na 83 mieste. Svojimi miliardovými investíciami do vývoja i rozvoja sa stáva nenahraditeľnou súčasťou infraštruktúrnych, sieťových, cloudových, datacentrových, IoT a SDN riešení. Produkty Huawei sú inovatívne, cenovo veľmi dostupné a postavené na otvorených štandardoch. Huawei má dlhodobo jasnú produktovú stratégiu, čo zabezpečuje zákazníkom ochranu ich investícií do infraštruktúry. 

 

Čo by ste radi odkázali našim čitateľom? 

Lukáš: Dnes už sú rôzne malvéry a zraniteľnosti, o ktorých spoločnosti vôbec netušia. Na nespoľahlivo zabezpečenú sieť doplatili aj veľké spoločnosti ako Maersk – najväčšia lodná prepravná spoločnosť alebo kuriérska spoločnosť TNT. Razom boli ich dáta zašifrované škodlivým kódom - ransomvérom. Nespoliehajte sa na bežné antivírusy.  

Karol: Ako hovorí Lukáš – bezpečnosť by mala byť prioritou. Či už je to v bežnom živote alebo v zabezpečení vašej siete. Opýtajte sa nás, my vám povieme ako. (úsmev) 

Veracomp Vás má rád

A preto si nenechajte ujsť vychytávky,
ktoré pre vás pripravujeme každý mesiac.

Naši partneri o nás