Novinky

Vypadla vám riadiaca jednotka? Nemusí to byť systémová chyba!

Kybernetické útoky na rôzne priemyselné odvetvia sa podľa Global Risk Report 2018 radia do prvej päťky svetových hrozieb! Jeden zo známych kybernetických útokov bol práve malvér Stuxnet. Tomu sa na začiatku 21. storočia podarilo dostať do iránskych priemyselných riadiacich systémov na obohacovanie uránu a narušiť tak kompletnú infraštruktúru. Ako je možné, že také dôležité odvetvie nie je na zabezpečenie svojej kritickej infraštruktúry pripravené?

Internet vecí v priemysle? Hrozba kybernetických útokov? 

Priemyselný internet vecí (IoT) či Priemysel 4.0. Tieto témy často rezonujú v najnovších trendoch. Ich cieľom je zredukovať náklady, zvýšiť efektivitu a produktivitu či rýchlejšie vyhovieť zákazníckym potrebám. Hoci prinášajú mnoho výhod, myslia spoločnosti aj na zabezpečenie týchto systémov? „Prednedávnom som absolvoval školenie o zabezpečení kritickej infraš truktúry v priemyselných podnikoch. Zarážajúce pre mňa bolo, keď som sa dozvedel, že až 80 % priemyselných podnikov nemá prehlaď o komunikácii zariadení v ich OT (Operation Technology) sieti, čo výrazne uľahčuje šírenie malvéru a znásobuje ničivé následky jeho pôsobenia. Prvým krokom k lepšej kybernetickej bezpečnosti je lepšia viditeľnosť infraštruktúry OT,“ vysvetľuje Pavol Gramblička, Presales Consultant distribútora IT produktov s pridanou hodnotou Veracomp Slovakia.

 

Ako obmedziť riziká kybernetických útokov v priemyselnom odvetví? 

Alfou a omegou je spojenie IT oddelenia s OT oddelením. Ďalším z nevyhnutných krokov je investovanie do nových technológií. Tie dopomôžu k zvýšeniu viditeľnosti v sieti a odolnosti systémových počítačov proti kybernetickým útokom.
 
Prečo je potrebné spojiť IT a OT a aké sú riešenia na zabezpečenie priemyselných systémov a systémov SCADA? Viac sa dočítate v aprílovom ATP Journale:).
 

Veracomp Vás má rád

A preto si nenechajte ujsť vychytávky,
ktoré pre vás pripravujeme každý mesiac.

Naši partneri o nás